Ochutnávka zahraničních vín a destilátů
Před nedávnem jsem byl na degustaci zahraničních vín, která byla doplněna ochutnávkou destilátů. Vše se odehrávalo v hezkém prostředí jednoho z ostravských hotelů a organizátorem byl největší tuzemský dovozce vín a destilátů.
Cenová škála vín byla velmi různorodá. Cena za láhev se pohybovala od 250,- až po 1500,-. Osobně jsem se degustace zúčastnil hlavně ze zvědavosti, abych mohl porovnat kvalitu moravského a zahraničního vína. Popřípadě do naší vinotéky dovézt láhev vína, kterou bych mohl směle doporučit našim zákazníkům.
Nejprve jsem spočinul u vín francouzských. Musím podotknout, že bílá francouzská vína jsou skvělá, ale ta moravská se jim vyrovnají, ba je předčí. Ochutnal jsem dva vzorky Chardonnay. První vzorek byl dobrý, druhý vynikající s plným buketem, skvělou chutí a dlouhým závěrem, prostě komplexní víno. Vysokou kvalitu vína bylo možno rozpoznat taktéž podle viskozity. Ovšem z pohledu poměru ceny a kvality by toto víno předčila nejedna moravská láhev vynikajícího Chardonnay.
Bílá italská vína mě ani nezklamala, ale ani ničím nezaujala. Bylo v nich cítit horké italské sluníčko, ale zároveň jsem postrádal živelnost, kterou vínu propůjčuje příjemná kyselinka.
Německé Ryzlinky, rakouské Veltlíny mě nezklamaly, ale ani jsem neviděl důvod, proč jim dát přednost před těmi moravskými.
Vína z Nového Světa mě příjemně překvapila. Ani nešlo o překvapení, jako spíše o utvrzení, že i na obou amerických kontinentech, v Austrálii a na Novém Zélandu dělají skvělá vína. Ovšem i těmto vínům zůstává tuzemská produkce přinejmenším vyrovnaným soupeřem.
Ochutnávku červených vín jsem opět začínal u vín francouzských. Tyto vína měly jednu podobnou chuťovou vlastnost, a to nádech barikového vína. Prakticky všechny zrály v dřevěných sudech. Totéž je možné říci o vínech z Itálie a Nového Světa. Našince asi překvapí, že to všechno byla cuvée z typických francouzských odrůd, jako je Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot a z menší části odrůda Petit Verdot. Ve Francii a prakticky i ve světě tvoří cuvée většinu výroby vína. Ve Francii to je přes 76%.
Pro milovníky vína jsem na naši prodejnu vybral dva druhy červeného vína z Bordeaux (Bordó). První je "Légende" Bordeaux Rouge z vinařství Chateau Lafite-Rothschild. Toto vinařství patří mezi špičku francouzského vinařství. Víno je složeno z Cabernetu Sauvignon, Merlotu a Cabernetu Franc a má velmi tmavě červenou barvu. Ve vůni se prolíná čerstvé ovoce se sladkostí ovoce kompotovaného. Chuť vína je ovocná, středně plná podpořena harmonickými taniny. V chuti a aroma se velmi příjemně projevuje 9 měsíční zrání v dubových sudech. Cena na našem obchodě je 398,-Kč.
Druhou láhví je Chateau Teyssier Grand Cru Saint-Émilion, který se skládá z 85% Merlotu a 15% Cabernetu Franc. Má rubínovou barvu, pomalu se uvolňující harmonické aroma, které se po chvilce rozvine v třešňovo-malinovou vůni, kterou jemně doprovází káva. Chuť je výrazná, ostružinovo-čokoládová se sametovými taniny a dlouhým závěrem s dotykem lékořice. Ten naši stálí klienti s zákaznickou kartou zakoupí za 841,-Kč.
Velmi příjemným překvapením mezi červenými víny byla láhev vína Equus Carmenére. Carmenére je v Chile hojně rozšířená odrůda pro svou kvalitu. Toto víno má bohatou vůni, ve které převládají tóny borůvek a ostružin. Chuť kopíruje vůni a je velmi příjemná a velmi extraktivní. Nadprůměrné víno ve své cenové kategorii. V našem obchodě za 224,-Kč.
Degustaci vína jsem zakončil konstatováním, že bílá moravská vína svou kvalitou bez problému konkurují celému vinařskému světu, což dokazují na mnoha mezinárodních vinařských soutěžích. Červená oproti zahraničním trochu ztrácejí, ale rozdíl není nijak markantní.
Pijme vína z Moravy a podpořme tak Moravské vinaře !!! vinogalerie.cz